Książka do pobrania (PDF)

Pobierz aktualną wersję podręcznika (wersja 2.0, styczeń 2018) Wstęp do programowania C#. Łatwy podręcznik dla początkujących.

Uwaga! Książkę w wersji elektronicznej udostępniamy bezpłatnie wszystkim w celach dydaktycznych. Drukowanie oraz ogólnie wykorzystanie książki w celach komercyjnych bez zgody autorów jest zabronione.

Jeżeli chcesz udostępnić podręcznik znajomym – posyłaj im link do tej strony, a nie plik. Podręcznik będzie aktualizowany i tylko tutaj będzie zawsze jego aktualna wersja. Jeśli korzystasz z tej książki i uważasz, że Ci pomaga w nauce – mamy nadzieję, że nie uznasz naszej prośby za zbyt uciążliwej.

Książka może zawierać jeszcze pewne błędy w opisach, m.in. literówki (w programach nie powinno ich być – wszystkie zostały sprawdzone przez kompilator). Możesz pomóc nam ją poprawić i tym samym udoskonalić jej kolejną wersję. Prosimy o wskazanie błędów i wpisywanie swoich uwag w Formularzu błędów.

kursPolecamy kurs wideo do nauki języka C# wykonany przez Annę Kempę dla Grupy Wydawniczej Helion. Kurs jest przygotowany z myślą o osobach początkujących i obejmuje szerszy zakres tematyczny niż podręcznik. Kurs zawiera 74 lekcje o łącznym czasie trwania blisko 9 godzin. Na stronie kursu wideo do nauki C# pod filmikiem promocyjnym można znaleźć szczegółowy opis kursu oraz spis lekcji (mający osobny pasek przewijania). Dwie lekcje są odkodowane (dostępne za darmo) – zachęcamy do obejrzenia!

Książka zapisana jest w formacie PDF, dlatego niezbędne jest wykorzystanie programu umożliwiającego odczytanie tego formatu (np. Adobe Reader).
Uwaga: niektóre czytniki plików PDF dostępne w przeglądarkach internetowych (np. Mozilla Firefox) nie pozwalają na wygodne kopiowanie tekstu (np. pojawiają się pojedyncze słowa w osobnych liniach) – należy użyć innego programu.

Podręcznik posiada sieć wewnętrznych linków (do rozdziałów i przykładów) i aby wygodnie było z niego korzystać dobrze jest używać przycisków nawigujących po stronach książki. W niektórych programach nie ma ich domyślnie „na wierzchu” i trzeba zmienić ustawienia dla paska narzędziowego. I tak przykładowo w programie Adobe Reader 11 należy wejść do opcji Widok / Pokaż/Ukryj / Elementy paska narzędziowego / Nawigacja strony, a następnie zaznaczyć pozycje Poprzedni widok (strzałka w lewo) oraz Następny widok (strzałka w prawo). Powinny wówczas pojawić się na pasku narzędziowym przyciski nawigacji: strzałka w lewo i prawo (działające jak przyciski Wstecz i Dalej w przeglądarce), tak jak na poniższym rysunku:

adobe1

W programie Adobe Reader dostępne są także skróty klawiszowe: Alt + strzałka w lewo (jako przycisk Wstecz) oraz Alt + strzałka w prawo (jako przycisk Dalej).